دقایق شیرین زندگی.....

دقایق شیرین زندگی.....
دقایق شیرینی را برایتان آرزو دارم.. 

چه شوق و ذوقي دارند پدر و مادراني که منتظر تولد فرزندي هستند. 9 ماه بايد صبر کنند تا چهره فرزندشان را ببينند. در سه ماه اول بارداري، شوق و ذوق نتيجه توانايي باروري و در عين حال عوارض اوليه بارداري و در سه ماه سوم بارداري، شوق و نگراني زايمان و ورود موجودي جديد، تمرکز والدين را بر مراقبت اين دوران بيشتر مي‌کند. در اين ميان اما زماني که کمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد، سه ماهه دوم بارداري است؛ يعني از هفته 14 تا 25 بارداري. درباره مراقبت‌هاي سه ماهه دوم بارداري يادداشتي داريم از دکتر اعظم‌سادات موسوي، متخصص زنان و عضو هيات علمي دانشگاه تهران...


هفته 14 بارداري


احتمال سقط جنين در شما بسيار كم شده است و دوم اينكه در اكثر خانم‌هاي باردار عوارض اوليه بارداري (مانند تهوع صبحگاهي) از بين مي‌روند. با اين حال در برخي موارد، سوزش معده جاي تهوع را مي‌گيرد. همچنين بسياري از زوج‌ها در سه ماهه دوم شاهد افزايش ميل جنسي خواهند بود زيرا حالت تهوع كاهش يافته و انرژي بدن افزايش مي‌يابد بنابراين بايد درباره اين موضوع، آموزش‌هاي لازم را ببينند.

هفته 15 بارداري


احتمالا شما تا كنون حدود دو كيلوگرم يا كمي بيشتر وزن اضافه كرده ايد. اگر ميزان اضافه وزن شما كمي كمتر يا بيشتر از اين مقدار است، خيلي نگران نشويد. ميزان اضافه وزن در خانم‌هاي باردار با يكديگر متفاوت است. اگر دچار گرفتگي بيني شديد، مي‌توانيد آن را هم از جمله عوارض بارداري فرض كنيد. ممكن است بيشتر دچار سرماخوردگي يا آلرژي شويد. در هر حال از مواد محرك مانند دود سيگار و گرد و غبار دوري كنيد. براي بهبود وضعيت منافذ بيني شب‌ها از بخارساز يا مرطوب‌كننده‌هاي هوا استفاده كنيد و مقادير زيادي مايعات بنوشيد. همچنين مي‌توانيد از قطره نمكي بيني يا كلرور سديم استفاده كنيد.

هفته 16 بارداري


به علت كاهش شديد احتمال سقط جنين پس از هفته چهاردهم شما نگراني چنداني نسبت به سلامت كودك خود نخواهيد داشت. اولين حركت‌هاي كودك ممكن است مثل لرزش حركت حباب‌هاي هوا يا حتي شبيه به درست كردن ذرت بوداده به نظر بيايند. در هفته‌هاي بعد شما مطمئنا لگد زدن كودك را احساس خواهيد كرد.

هفته 17 بارداري


با اضافه وزني كه در ناحيه بالا و جلوي بدن خود پيدا كرده‌ايد، ممكن است گاهي اوقات در هنگام راه رفتن تعادل خود را از دست بدهيد. كفش‌هاي پاشنه بلند خود را كنار بگذاريد و از كفش‌هاي پاشنه كوتاه استفاده كنيد تا احتمال زمين خوردن‌تان كاهش يابد. حتما در هنگام رانندگي از كمربند ايمني استفاده كنيد. براي حفاظت بيشتر، كمربند ايمني را از كنار ران و باسن خود عبور داده و قفل آن را زير شكم خود محكم كنيد. كمربند ايمني نبايد از روي شكم شما بگذرد بلكه بايد يك قسمت از بالا و قسمت ديگر از زير شكم عبور كند.

هفته 18 بارداري


با افزايش اشتها و اندازه دور كمر، پوشيدن لباس‌هاي گشادتر و راحت‌تر براي شما ضروري به نظر مي‌رسد. به دنبال لباس‌هاي بارداري كه مناسب شكم برآمده شما باشند، بگرديد. ممكن است شنيده باشيد كه در 6 ماه آخر بارداري بهتر است به طرف چپ بخوابيد. علت آن اين است كه اگر به پشت بخوابيد رحم شما به استخوان لگني فشار مي‌آورد به ويژه اين فشار به سياهرگ بزرگ تحتاني وارد مي‌شود كه مسووليت بازگرداندن خون از اندام‌هاي تحتاني شما به قلب را بر عهده دارد. در سه‌ماهه دوم احتمالا فشار خون شما كمتر از معمول خواهد بود. در صورتي كه در حالت خوابيده يا نشسته قرار داريد، به سرعت بلند نشويد زيرا ممكن است دچار سرگيجه شويد.

هفته 19 بارداري


در صورتي كه تا به حال آزمايش سونوگرافي انجام نداده‌ايد، احتمالا اين آزمايش را در اين سه ماهه (معمولا بين هفته‌هاي شانزدهم تا بيستم) انجام خواهيد داد. اين آزمايش بدون درد به پزشك شما كمك خواهد كرد تا ببيند كه شما چند جنين در شكم خود داريد، وضعيت رشد كودك شما را ارزيابي كند، برخي عيوب مادرزادي احتمالي را چك كند، جفت و بند ناف را بررسي كند و اينكه آيا تاريخ تعيين شده براي تولد كودك شما دقيق است يا خير.

هفته 20 بارداري


شما ممكن است در ناحيه پايين شكم خود احساس درد داشته باشيد. اين درد خطرناك نيست اما اگر در حالت استراحت هم ادامه پيدا كند يا شديد و پايدار شود، بهتر است با پزشك خود تماس بگيريد. همچنين ممكن است اخيرا تغييراتي در پوست خود مشاهده كرده باشيد. آيا كف دست‌هاي شما قرمز شده‌اند؟ لازم نيست نگران چيزي باشيد. اين اتفاق در اثر افزايش ميزان هورمون استروژن است. همچنين مشاهده لكه‌هاي تيره رنگ در بعضي قسمت‌هاي پوست در دوران بارداري معمول است که در اكثر خانم‌ها پس از زايمان به سرعت از بين مي‌رود. بهتر است خود را در برابر نور خورشيد قرار ندهيد. هنگامي كه مي‌خواهيد از منزل خارج شويد لباس كامل بپوشيد. از كلاه لبه دار يا نقاب‌دار استفاده كنيد. عينك آفتابي به چشم بزنيد و حتما از محلول‌ها يا كرم‌هاي ضدآفتاب استفاده كنيد.

هفته 21 بارداري


شما ممكن است به دليل كشيده شدن پوست شكم و پستان‌هايتان گاهي اوقات احساس خارش كنيد. اگر پوست شما خشك است، مرطوب نگه داشتن آن مي‌تواند در رفع اين عارضه به شما كمك كند. همچنين ممكن است حساسيت چشمان شما نسبت به نور افزايش يافته باشد يا احساس خشكي چشم و يا اينكه چيزي وارد چشم شده است، داشته باشيد. براي بهبود وضعيت خود مي‌توانيد از قطره اشك مصنوعي استفاده كرده و چشمان خود را مرطوب كنيد. براي اكثر خانم‌هاي باردار بين هفته‌هاي بيست و چهارم تا بيست و هشتم يك بار تست غربالگري گلوكز انجام مي‌شود. اين آزمايش مشخص مي‌كند كه آيا دچار ديابت دوران بارداري شده ايد يا خير. در صورتي كه نتيجه آزمايش قند خون شما مثبت باشد به اين معني نيست كه شما به ديابت دوران بارداري دچار شده ايد بلكه بايد تست تحمل گلوكز بدهيد تا معلوم شود كه آيا مشكلي داريد يا خير. همچنين آگاهي از نشانه‌هاي زايمان زودرس مي‌تواند براي شما مفيد باشد. در صورت مشاهده افزايش ترشحات واژن كه آبكي، لزج، صورتي يا خوني باشند به سرعت با ماما يا پزشك خود تماس بگيريد.

هفته 22 بارداري


اگر بارداري را با لاغري و كسر وزن آغاز كرده‌ايد، شايد لازم باشد كه كمي بيشتر وزن اضافه كنيد. اطمينان حاصل كنيد كه آهن به ميزان كافي مصرف مي‌كنيد زيرا در دوران بارداري بدن شما به مقدار بيشتري آهن نياز دارد. غذاهاي سرشار از آهن كه مي‌توانيد مصرف كنيد شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوشت ماهي، تخم مرغ، عدس و ديگر حبوبات، اسفناج و غلاتي كه با آهن غني شده‌اند، هستند.

هفته 23 بارداري


به دليل افزايش توليد چربي در بدن شما، ممكن است آكنه يا جوش روي پوست شما ظاهر شود. در اين صورت روزي دو مرتبه پوست خود را با آب و صابون ملايم بشوييد اما دقت كنيد كه بدون تجويز پزشك از هيچ‌گونه داروي خوراكي يا پمادهاي موضعي استفاده نكنيد. اكنون شما در معرض ابتلا به واريس هستيد، به ويژه اگر مادر شما هم به اين عارضه مبتلا باشد. مشكل سياهرگ‌هاي واريسي در هر بارداري شديدتر مي‌شود. در صورتي كه پاهاي شما درد مي‌كنند، هر روز صبح جوراب‌هاي مخصوص بارداري را بپوشيد. يك پياده‌روي سريع در طول روز نيز مي‌تواند موثر باشد.

هفته 24 بارداري


مي‌توانيد به پهلوي چپ دراز بكشيد و يك بالش زير پاهاي خود قرار دهيد تا پاها بالاتر از سطح زمين قرار گيرند. ممكن است نشانه‌هاي كشيدگي را روي پوست خود مشاهده كنيد. بعضي از خانم‌هاي باردار دچار اين عارضه نمي‌شوند اما تقريبا روي پوست نيمي از آنها آثار اين كشيدگي ظاهر مي‌شود. اثرات ثابت شده‌اي از اينكه محلول‌هاي طبي و لوسيون‌ها از بروز اين خطوط رنگي جلوگيري كنند يا آنها را از بين ببرند، وجود ندارد اما مي‌توانند خارش احتمالي ناشي از كشيدگي پوست را كاهش دهند.

هفته 25 بارداري


اگر در سه ماهه اول دچار سردرد مي‌شديد، اين سردردها احتمالا كمتر شده اند. در واقع برخي از خانم‌ها در اوايل دوران بارداري دچار سردرد مي‌شوند كه علت آن مي‌تواند تغيير ميزان هورمون‌ها در بدن، تغييرات سيستم گردش خون و يا گرفتگي سينوس‌ها باشد.

[ دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ ] [ 0:26 ] [ سهیلا ] [ ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

کاش میشد بدانی ... حس زیبای ماما را .... میتوانی شوی مامان...مامان خوب مهربان .... اما شاید که هرگز نتوانی شوی یک ماما...
دوستای گلم این وبلاگو به افتخار تمام مامانا و نی نی هاشون وشما دوستای گلم درست کردم... امید که مفید باشه
لینک های ویژه
امکانات وب


کد ساعت فلش


Powered by WebGozar